Nový test dokáže odhalit, zda nádor bude metastazovat
Napsal uživatel Petr Kulík   
Čtvrtek, 16 Červen 2011 00:00

Každý rok na rakovinu umírá tisíce Čechů. Mnohdy za to může pozdní příchod k lékaři, jindy nebezpečné metastázy do dalších orgánů v těle. A právě šíření nádoru a jeho metastazování patří mezi známky nebezpečnosti, podle kterých lékaři stanovují léčebný postup, závažnost a prognózu onemocnění.

 

 

 

 

 

 

 

 

Dosud nebylo možné s jistotou určit, jestli nádor bude, nebo nebude metastazovat. Vědci však vyvíjejí nový jednoduchý test, který možné zakládání metastáz odhalí na roky dopředu.

"Test metastazování je založen na detekci proteinu (bílkoviny) s pracovním názvem CPE-deltaN. Tuto bílkovinu tvoří samotný nádor, který se chystá metastazovat nebo už metastázy založil. Vědci uvádějí, že test vykazuje až devadesátiprocentní úspěšnost a dokáže rozlišit přítomné metastazování od budoucího, vysvětlují odborníci ze serveru www.lecba-rakoviny.cz.

Při výzkumu vědci použili jako reprezentativní nádorovou tkáň dva nádory. Karcinom jater zastupoval velmi častý typ rakoviny, nádor nadledvin pak typ běžný. Test funguje u obou druhů nádorů a podle vědců lze odvodit, že bude použitelný u většiny typů nádorů obecně.

Důvody k vyvíjení testu zjišťujícího metastazování:
Zakládání metastáz potenciálně i fakticky značně zhoršuje prognózu pacienta a může způsobit náhlé změny zdravotního stavu k horšímu, včetně úmrtí. Metastázy se přitom z mateřského nádoru mohou uvolnit těsně po jeho vzniku, ale také až po letech jeho přítomnosti v těle.
Znalost rizika metastazování tak pomůže v léčbě pacienta s nádorem – pokud bude test pozitivní, pomůže to jak v hledání založených metastáz, tak v prevenci zakládání metastáz nových. Tím se zvýší naděje na delší přežití pacienta a na zlepšení jeho stavu či vyléčení.

das, Novinky

Zdroj: http://www.novinky.cz/zena/zdravi/233047-novy-test-dokaze-odhalit-zda-nador-bude-metastazovat.html