Politická špína – Ať bojují, alespoň tak vyleze najevo svinstvo co mají strany na svědomí  Email
Napsal uživatel Petr Kulík   
Úterý, 20 Září 2011 21:40

Není ani tak důležité kdo platí mediální prostituty a prostitutky aby psali články odhalující špínu politiků, politické a hospodářské mafie. Pro normálního občana je důležité vědět, jaká špína se děje, jaké krádeže a mafiánské praktiky, jak se vesele rozkrádá stát atd. atd. MUDr Barták se stal nyní  nepohodlným a proto mediální prostitutky vyhrabávají jakýkoli přestupek. Nebudeme soudit co má na svědomí, důležité je, co vše se kolem toho objevuje.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Lví cesta doktora Bartáka od Václava Havla a Jana Pavla II. až k Tunelu Blanka

Ohromující vztahová síť, kterou si lékař stíhaný pro sedm trestných činů vybudoval prostřednictvím Lvího klubu.

 

 

Posledních 22 let se pohyboval mezi mocnými politiky, českými i cizími státními úředníky, církevními hodnostáři a byznysmeny. Dnes s ním skoro nikdo z nich nechce mít nic společného, protože je obviněn ze sedmi závažných trestných činů. Jeho skandální příběh o penězích a ženách v posledních týdnech plní titulní stránky novin. Jmenuje se Jaroslav Barták, je prezidentem a spolumajitelem Polikliniky Modřany v Praze. Mocné postavení však získal jinak, díky Prvnímu československému Lvímu klubu, který založil už v roce 1989. A až do roku 2009 byl v jeho čele.

„Nechť rosteme a letíme, vždy k výšinám,“ napsal před dvěma lety tento první český lev, oficiálně tajemník a charter prezident klubu Barták. Jeho hvězda vskutku rostla. Vybudoval ohromující síť kontaktů.

 

Bartákova vztahová síť byla sice široká, nelze však tvrdit, že by šlo o průřez celou politicko-byznysovou smetánkou. Prezident klubu se zaměřil zejména na šest oblastí: nejvyšší politickou sféru (prezidenti, premiéři a ministři, diplomati různých zemí, zejména USA a Ruska), církevní hodnostáře, policii a zpravodajské služby, finančníky (banky, pojišťovny a ČNB), resort zdravotnictví (ministerstvo, farmaceutické firmy a zdravotní pojišťovny, zejména VZP), ministerstvo zemědělství.

Jako základní zdroj podkladů pro takové zobecnění nám posloužila obsáhlá publikace ke dvacátému výročí založení klubu, kde byly zveřejněny na dvě stovky fotografií z různých - většinou - klubových akcí a recepcí (na mnohých samozřejmě pózuje i Barták).

 

 

Na audienci u papeže Jana Pavla II. v jeho letním sídle na zámku Castelgandolfo. Vedoucím delegace byl lev Vratislav Vondrák, prezident European Business and Dipolmatic Club. (1993)

Světová elita

Jaroslav Barták musel mít úžasné kontakty už na počátku devadesátých let. V roce 1993 byl s manželkou na soukromé audienci u papežeJana Pavla II. Ve stejném roce se potkal s italským premiérem a členem Lvího klubu LC Roma Giuliem „Božským“ Andreottim, o rok později ho v Chile přijal exprezident Augusto Pinochet. Následovala královna Alžběta II. (1996) a norský král Harald V. (1997).

 

 

Chilský exprezident generál Augusto Pinochet s tajemníkem klubu Jaroslavem Bartákem. (1994)

Vyfotografován byl i po boku Vladimíra Mečiara či Madeleine Albrightové. Do jeho klubu pravidelně chodili velvyslanci USA, Ruska a Vatikánu, objevili se ale i diplomaté z Číny, Japonska, Mexika, Brazílie, Izraele, Gruzie, Řecka, Slovinska, Portugalska, Jihoafrické republiky, Maroka či Saúdské Arábie.

 

Prezidenti, premiéři

Výčet českých celebrit se sluší zahájit nejmocnějšími, i když se dnes vedou obrovské diskuse, kdo vlastně rozhoduje. Byznys, nebo politika? Z analýzy Bartákových vztahů vyplývá, že vsadil na politiku. A politici mu do klubu chodili rádi, prezidenta Bartáka pak na oplátku také zvali na různé recepce či oslavy narozenin.

 

 

Lev Jaroslav Barták s prezidentem Václavem Klausem v restauraci Lví dvůr na Pražském hradě. Bartáka doprovázeli (zprava) právník Jan Kříž a generál Karel Pezl. (2003)

Začneme u prezidentů. Možná, to někoho překvapí, ale Barták měl mnohem blíže k Václavu Havlovi než k Václavu Klausovi. Havel Bartákovi umožnil audienci už v roce 1995, ale potkávali se i v později na klubových a jiných akciích. Fotogalerie klubu dokumentuje devět takových setkání. Havel zval Bartáka i na oslavy svých narozenin. Naposledy v roce 2008, kdy bylo Havlovi 72 let. (Nevíme, zda se jedná o náhodu, ale Havel Bartáka zval vždy na oslavu sudých narozenin – 66, 68, 70, 72. Anebo na lichých narozeninách nebyl fotograf. V každém případě to už zavání mystikou čísel.)

S premiérem Václavem Klausem se Barták potkal třikrát, poprvé v roce 1993, ale evidentně nešlo o blízký vztah. V roli prezidenta ho Klaus přijal na audienci v roce 2004, naposledy o rok později, ale poté už nikoli.

 

 

Posezení s koňáčkem. Bývalý premiér a lev Miloš Zeman chodil do klubu Jaroslava Bartáka rád. (2006)

To Miloš Zeman patřil do jiné kategorie. Klubové akce začal navštěvovat v polovině devadesátých let, s Bartákem se však potkával nejčastěji až po roce 2000. Důchodce z Vysočiny se také stal „lvem“ (členem klubu). V roce 2005 byl Barták pozván na Zemanovy šedesáté narozeniny. Zeman zůstal Bartákovi věrný i poté, co otce zakladatele Bartáka nespokojení členové v roce 2009 vyloučili z klubu. (Do nového klubu kromě expremiéra chodí i bývalá ministryně zdravotnictví Marie Součková, mocný kancléř sněmovny Petr Kynštetr či bývalý člen vedení IPB a poté dlouholetý místostarosta Prahy 6 Jiří Fárek, který se letos proslavil v souvislosti s kauzou Key Investments.)

 

 

Chlapi s kulama. S premiérem Mirkem Topolánkem se Jaroslav Barták samozřejmě scházel také. (2006)

Barták zval na klubová setkání i další premiéry, ale častěji se potkával jen s Jiřím ParoubkemMirkem Topolánkem, i když nic nenasvědčuje, že tito dva politici by k němu měli bližší vztah. Skutečnost je však taková, že žádný z českých premiérů, až na Josefa Tošovského, Bartáka neodmítl. Dokumentují to jeho fotografie seStanislavem GrossemVladimírem Špidlou či Janem Fischerem.

Ministři a primátoři

Barták se snažil do své sítě dostat i pražské primátory. A úspěšně. Klub navštívil už v roce 1992 Milan Kondr, později se Jan Kasl Pavel Bém dokonce stali lvy. Barták se ukazoval i po boku Karla Schwarzenberga, senátoraPřemysla Sobotky, bývalého ministra hospodářství Karla Dyby (byť ten už byl jen v roli „poradce barona Rotschilda“).

 

 

Jaroslav Barták se nechal se Stanislavem Grossem vyfotografovat krátce poté, co se mladý sociální demokrat stal premiérem. (2004)

Objevuje se s ministrem práce a sociálních věcí Zdeňkem Škromachem, hejtmanemEvženem Tošenovským, ministrem spravedlnosti Pavlem Němcem či s ministrem financí z první Topolánkovy vládyVlastimilem Tlustým. První náměstek ministra zahraničí Jaroslav Bašta (ČSSD), ministr pro místní rozvoj a později i zemědělství Petr Gandalovič či senátořiEdvard OutrataJiří Rückl se stali dokonce členem klubu.

 

 

Předseda vlády a ČSSD Jiří Paroubek v klubu Jaroslava Bartáka také přednášel. (2005)

Z vysoce postavených státních úředníků se dále členy klubu se stali také ředitel Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkovýchMiloslav Vaněk, jehož Barták považoval za „finančního prokurátora“, dnes už bývalý šéf Katastrálního úřadu Jaroslav Rasocha, čiJakub Puchalský, který byl v letech 1998 až 1999 ředitelem České televize.

Silové složky

Další zajímavou a početně silnou skupinu kolem Bartáka tvořili vysoce postavení policisté, zpravodajci i představitelé armády. Prezidentem a aktivním členem klubu byl generál Karel Pezl, náčelník generálního štábu v letech 1992 až 1995. Dlouholetým klíčovým představitelem klubu byl i šéf Vojenské zpravodajské služby (2001 až 2002) a poté bezpečnostní poradce předsedy ODSAndor Šándor, jenž se před dvěma lety postavil do čela skupiny nespokojených lvů, kteří Bartáka vyloučili.

 

 

Jaroslav Barták se rád fotografoval s mocnými politiky. Na snímku s premiérem Janem Fischerem. (2009)

Jakousi pravou rukou Bartáka byl bývalý ředitel pražské policie Jiří Staněk, druhý viceprezident klubu, známý z dnes již zapomenuté aféry bratří Helbigů. V roce 1999 se stal lvem dlouholetý náměstek Bezpečnostní informační služby Jaroslav Jíra a dále František Zelenický, ředitel Police ČR z počátku devadesátých let, který později řídil českou sekci Interpolu.

Bartákův klub navštívil i generál Jiří Kolář, policejní prezident v letech 1998 až 2005, členem se však nestal. Zato Ladislav Husák, který policii řídil od roku 2005 až 2007, se stal lvem už v roce svého jmenování policejním prezidentem. Do klubu byl v roce 2005 za účasti expremiéra Zemana slavnostně přijat též poslanec ODSJiří Bílý, šéf parlamentní komise pro kontrolu odposlechů. Bílý slavil v roce 2008 v klubu i své šedesáté narozeniny.

 

 

Pražský primátor Pavel Bém se stal lvem. Sedí mezi Petrem Svobodou, bývalým generálním ředitelem české filiálky společnosti AstraZeneca, a Jaroslavem Bartákem. (2006)

V roce 2007 se Barták se ukazoval s prorektorem Policejní akademieFrantiškem Novotným, šéfem policejní ochranky generálem Lubomírem Kvíčalou, na klubové akce v letech 2006 a 2007 chodil i ředitel Finanční policieVladimír Zimmel. V roce 2008 v klubu přednášel tehdejší ředitel Vojenského obranného zpravodajství Ondrej Páleník.

Policie a tajné služby jsou blízko justici, což si zjevně velice dobře uvědomil i Barták. Členství v klubu přijali hned dva velice vysoce postavení soudci: bývalý ministr spravedlnosti (ve vládě Miloše Zemana) a později místopředseda Vrchního soudu v Praze Jaroslav Bureš a předseda Městského soudu v Praze Jan Sváček.

 

 

Přivítání šéfa resortu spravedlnosti Pavla Němce v klubu. Ministr mezi lvy - s tajemníkem Jaroslavem Bartákem a generálem Karlem Pezlem. (2006)

V klubu se v roce 2008 objevila i nevyšší státní zástupkyně Renáta Vesecká, ministr spravedlnosti Pavel Němec a místopředseda Nejvyššího soudu Pavel Kučera, který později klubové akce často navštěvoval. (Nakonec ani tyto kontakty Bartákovi nepomohly. Poté, co se u něj objevili policisté, okamžitě volal vrchním státním zástupcům v Praze Vlastimilovi Rampulovi a jeho náměstkovi Grygárkovi, který hovor přijal. „Barták předává mobilní telefon policistům a chce po Grygárkovi, aby policisty poslal pryč. Překvapený Grygárek jen pronese: ,Konejte, jak máte.´ A zavěsí,“ napsal ve své reportáži iDNES.

 

 

Lvi v nočním Bangkoku. Charter prezident Jaroslav Barták a 2. viceprezident Jiří Staněk, bývalý pražský policejní ředitel. (2008)

Byznysmeni, finančníci

Bartákův klub ovšem hojně navštěvovali byznysmeni, zejména bankéři a šéfové pojišťoven. Lvy se stali zejména ikony finančního světa devadesátých let Vlastimil Uzel (šéf České pojišťovny), Jaroslav Klapal(generální ředitel České spořitelny), Jiří Kunert, tehdejší první muž Živnostenské banky (nyní UniCredit Bank), Vladimír Mráz z pojišťovny Kooperativa či šéf České konsolidační agentury Zdeněk Čáp. Do klubu chodil i pozdější šéf České spořitelny Jack Stack či generální ředitel Komerční banky Jan Kollert. Bartákův klub zřejmě natolik oslnil i centrální bankéře, že lvem se stal viceguvernér Oldřich Dědek a vrchní ředitel ČNB Pavel Štěpánek.

 

 

Policejní prezident Ladislav Husák, Jaroslav Barták a předseda Městského soudu v Praze Jan Sváček. (2006)

V klubu se objevil i někdejší kapitán průmysluLubomír Soudek ze Škody Plzeň, generální ředitel Škody Auto Vratislav Kulhánek, šéf společnosti ČEZ Martin Roman, manažeři Eurotelu v čele s americkým generálním ředitelem Terrencem Valeskim, čtyřicáté narozeny tam v roce 2004 slavil i developerLuděk Sekyra.

 

 

Nejvyšší právní sedmička státu. (Alespoň podle Bartáka.) Advokát Jiří Teryngel, místopředseda Nejvyššího soudu Pavel Kučera, právnička Klára Veselá-Samková, poslanec ČSSD Stanislav Křeček, místopředseda Vrchního soudu v Praze Jaroslav Bureš, vpravo pak nejvyšší státní zástupkyně Renata Vesecká a předseda Městského soudu v Praze Jan Sváček. (2008)

Barták se dost často ukazoval i po boku české podnikatelské legendyTomáše Bati. V roce 2002 se v klubu objevil i záhadný Čechokanaďan Josef Slyonowicz, kontroverzní podnikatel s vazbami na jihočeské politiky a na Podpůrný, garanční, rolnický a lesnický fond.

Duchovní

Prizmatem charakteru sedmi trestných činů, z nichž je Barták obviněn (sexuálního nátlaku, znásilnění, vydírání, omezování osobní svobody, nebezpečného vyhrožování, ublížení na zdraví a nedovolené výroby a jiného nakládání s omamnými a psychotropními látkami a jedy), velice bizarně vyhlížejí jeho nadstandardní vztahy s duchovními představiteli zejména katolické a pravoslavné církve. Kromě papeže Barták absolvoval v Římě i audienci u kardinála Tomáše Špidlíka. Do jeho klubu přišli nebo Bartáka přijali skoro všichni nejvyšší hodnostáři katolické církve: kardinál Miloslav Vlk, arcibiskup Dominik Duka, břevnovský opat Jan Anastáz Opasek, arcibiskup Karel Otčenášek, arcibiskup Jan Graubner, biskup Jaroslav Škarvada i prezident České katolické charity Miloslav Fiala.

 

 

Mocná lví trojka. Policejní prezident Ladislav Husák, předseda Městského soudu v Praze Jan Sváček a místopředseda Vrchního soudu v Praze Jaroslav Bureš. (2005)

V roce 2007 přijal Bartáka v Bukureštipatriarcha Theokrit. Lvem Bartákova klubu se stala hlava pravoslavné církve u násJeho Blaženost arcibiskup Kryštof. Ten Bartáka dokonce oddával a křtil jeho syna. Barták se ovšem nepotkával pouze s biskupy, arcibiskupy a opaty, ale i s vrcholnými lidoveckými politiky, jako například sJosefem LuxemJiřím ČunkemJanem Kasalem či bývalým pardubickým hejtmanem Romanem Línkem.

 

 

Poslanec ODS Jiří Bílý (vpravo) se stal lvem. (Zleva) Jaroslav Barták, Miloš Zeman, někdejší šéf pražské policie Jiří Staněk a bývalý šéf vojenské rozvědky Andor Šándor. (2005)

Lékaři a manažeři ve zdravotnictví

Z titulu prezidenta a spolumajitele Polikliniky Modřany věnoval Barták největší pozornost samozřejmě představitelům ministerstva zdravotnictví, zdravotních pojišťoven a farmaceutických firem. Tyto kontakty mu zřejmě pomáhaly v rozvíjení byznysu. Ministr zdravotnictví v letech 1992 až 1993 Petr Lom se stal lvem a dokonce i prvním viceprezidentem klubu, ale kromě něj se až do roku 2000 šéfové tohoto resortu s Bartákem podle dostupných informací nesetkávali. Tehdy nastal zlom. V klubu po dlouhé době objevil ministr zdravotnictví, a to v osobě Bohumila Fišera. Po jeho rychlém pádu nastoupilaMarie Součková, která se záhy stala Bartákovou lvicí a na akce klubu často chodila, v roce 2003 zde slavila padesátiny.

 

 

Žena mezi lvy. Zprava Jaroslav Barták, nejvyšší státní zástupkyně Renata Vesecká, expremiér Miloš Zeman, ředitel Úřadu pro zastupování státu ve věci majetkových Miloslav Vaněk a Andor Šándor. (2008)

Když „lvice Maruška“ v roce 2004 na ministerstvu skončila, její nástupkyně Milada Emmerová byla okamžitě pozvána do klubu. Barták politický vývoj pečlivě sledoval, v roce 2005 už se potkal i se stínovým ministrem zdravotnictví Tomášem Julínkem. Pravda ale je, že ani on, ale ani jeho nástupci se s Bartákem už pravděpodobně nescházeli.

Zato byl prezident klubu a polikliniky „nakrátko“ s náměstky ministra a hlavně čelnými představiteli VZP. Jiří Němec, který největší zdravotní pojišťovně velel dlouhá léta až do roku 1998, se stal lvem, akce klubu navštěvoval a v roce 2003 v klubu slavil i své pětapadesáté narozeniny. K Bartákovi chodil nejen šéf VZP, ale také jeho podřízení, zejména ředitel velice důležité pražské VZP Josef Čekal a vrchní ředitel VZP Antonín Pečenka, který dlouhá léta působil jako náměstek různých ministrů zdravotnictví. Oba byli přijati do klubu. Stejně jako další náměstek ministra zdravotnictví a hlavní hygienik Michael Vít, jenž v klubu slavil pětapadesátiny.

 

 

Martin Roman se v klubu objevil až tři roky poté, co se stal generálním ředitelem společnosti ČEZ. (2007)

Vztahy Bartáka s VZP zřejmě zhoršily od okamžiku, kdy řízení pojišťovny koncem roku 1998 převzala po (lvu) Němcovi Jiřina Musílková. Tato dáma podle dostupných informací Bartákův klub nenavštěvovala. Změna nastala až po sedmi letech půstu, kdy Musílkovou vystřídal Pavel Horák. Zvolen šéfem VZP vyl v dubnu 2006 a už na říjnovém zasedání Bartákova klubu byl za přítomnosti lva Miloše Zemana slavnostně přijat mezi členy. Lvem se stal i generální ředitel pojišťovny OZP Ladislav Friedrich. Klub navštěvovali též manažeři farmaceutických firem, jako například AstraZeneca, Léčiva, Krka či Novartis.

 

 

Bankéř a lev Jiří Kunert slaví s Jaroslavem Bartákem své pětapadesáté narozeniny. Po jeho pravici stojí právnička Klára Veselá-Samková, po levici manželka Jaroslava Bartáka. (2008)

Záhadné zemědělství

Je skutečně záhadou, proč se kromě výše zmíněných oblastí začal Barták kolem roku 2004 zajímat o zemědělství. Od tohoto letopočtu se totiž v jeho klubu najednou začali objevovat šéfové agrárního resortu. Nepočítáme-li Josefa Luxe (přednášel v klubu v roce 1998), dalším ministrem zemědělství, který přijal Bartákovo pozvání, byl Jaroslav Palas. Po jeho rezignaci nastoupil Petr Zgarba, ale ten po skandálu na Pozemkovém fondu ČR poměrně rychle zase odstoupil. V klubu se však objevil už jako ministr, později i v roli poslance ČSSD po boku prezidenta Agrární komory ČRJana Veleby. V roce 2006, kdy lev František Janů (ředitel společnosti Setuza) slavil padesátiny, se vedle Bartáka nechal fotografovat i další ministr zemědělství Jan Mládek, o rok později v klubu přednášel další šéf resortu, tentokrát v barvách ODS, lev Petr Gandalovič.

A ještě dámy

Vedle celebrit a mocných mužů a žen Barták do publikace 20 let pražských lvů zařadil i fotografie svých asistentek, které velice často střídal. Proto nezapomeňme na Míšu, Gábinu, Dagmar, Moniku, Irenu, Zdenu, Lucii, Šárku, Veroniku, Terezu a Zuzanu. Osobní asistentka, které Barták říkával Tunel Blanka, se v knize neobjevila.

Zdroj: http://www.ceskapozice.cz/magazin/special-report/lvi-cesta-doktora-bartaka-od-vaclava-havla-jana-pavla-ii-az-k-tunelu-blanka

Aktualizováno Úterý, 20 Září 2011 22:11