Politická špína - Exekutorská mafie 2 |
Napsal uživatel Petr Kulík | |
Sobota, 24 Září 2011 00:00 | |
Sociální výbor sněmovny odsouhlasil exekuce na sociální dávky
Při současné právní úpravě jsou lidé pobírající sociální dávky prakticky nepostižitelní. Naším cílem je přivést je k odpovědnosti, uvedla při projednávání návrhu předkladatelka Ivana Řápková (ODS). Ta je známa svým nekompromisním přístupem vůči dlužníkům z řad příjemců sociálních dávek. Sociální výbor odsouhlasil novelu zákona, která rozšíří možnost exekucí na sociální dávky. V současnosti je možné postihnout tímto způsobem lidi pobírající rodičovský příspěvek a sociální příplatek. Pokud novelu schválí sněmovna, Senát a podepíše prezident, bude možné uvalit exekuce i na příspěvek na živobytí ze systému dávek pomoci v hmotné nouzi. Dlužníci se musí naučit zodpovědnosti Exekutoři však nebudou moci odebrat celou dávku. Budou muset dlužníkům a jejich rodinám ponechat částku rovnající se existenčnímu minimu. Dlužníci také budou moci předtím uzavřít dohodu o srážkách. Ta jim umožní stanovit si splátkový kalendář a dojednat si lepší podmínky. "Při současné právní úpravě jsou lidé pobírající sociální dávky prakticky nepostižitelní. Naším cílem je přivést je k odpovědnosti," uvedla při projednávání návrhu předkladatelka Ivana Řápková (ODS). Ta je známa svým nekompromisním přístupem vůči dlužníkům z řad příjemců sociálních dávek ještě z doby, kdy byla chomutovskou primátorkou. "Vy tady mluvíte o exekutorech, ale co mají dělat majitelé bytů, kteří mají ve svých domech lidi, kteří neplatí nájem," odporovala Řápková. Nejenom, že musí majitelé podle ní udržovat tu nemovitost, ale musí za dlužníky hradit jejich společné náklady. Další problémem je podle Řápkové přestupková činnost, kdy za určité přestupky proti veřejnému pořádku je možné uložit pouze pokutu. Ale tito lidé pokuty neplatí. "Oni jsou v hmotné nouzi a na jejich dávku nemůže nikdo sáhnout," řekla. I z toho důvodu spolu s další předkladatelkou Lenkou Kohoutovou (ODS) navrhuje, aby byla možnost exekuce.
Zdroj: http://www.parlamentnilisty.cz/zpravy/206334.aspx
Sáhl exekutor, na co neměl? Klepněte ho přes prsty fakturou4. května 2010Pokud sdílíte domácnost s nezodpovědným dlužníkem, máte nově v ruce způsob, jak si udržet od těla exekutory. Díky novele exekučního řádu už vám nikdo nemůže zabavit věci, které jsou vaše, a ne například zadluženého potomka. Musíte ovšem předložit důkaz: třeba fakturu se svým jménem nebo rozhodnutí o dědictví.
Zletilý syn paní Marty si vypůjčilpeníze, kde mohl, ale nesplácí. Trvalé bydliště mástálehlášené u svých rodičů, a proto exekutoři přišli zabavit movité věci k ní. "Nevím, co mám dělat. Exekutoři mi zabavili skoro vše, co má v bytě nějakoucenu. Přitom synovi nepatří skoro nic," píše nám paní Marta. Do 30 dnů od sepsání movitých věcí exekutorem může Marta podat návrh na vyškrtnutí věcí ze soupisu. Návrh musí podat písemně do sídla příslušného soudního exekučního úřadu. Důležité je přiložit důkaz, že věci opravdu nejsou zadluženého syna. "Pokud namístěrodiče budou vlastnictví k věcem jen tvrdit, ale nebudou schopni je prokázat, poznamená se tento údaj do protokolu a věci se do soupisu pojmou," upozorňuje Tomáš Vrána z Exekutorského úřadu Přerov. Marta by se v případě zmeškání 30denní lhůty mohla obrátit i na věřitele, kterým její syn dluží peníze. Ti mohou exekutory požádat, aby určité movité věci ze soupisu vyškrtli. "Exekutor věc ze soupisu vyškrtne vždy, pokud to navrhne věřitel, nebo když vyjde najevo, že věci povinnému patřit nemohou," vysvětluje Tomáš Vrána. Pokud o vyškrtnutí zažádají věřitelé, důkazy už se dále neprošetřují. Účtenka nestačí"S důkazy bývá problém. Účtenka sama o sobě nestačí, pokud na ní není uvedeno jméno odběratele," uvádí Jan Grosam z Exekutorského úřadu Prahy 6. Dokázat vlastnictví věci můžete rozhodnutím o dědictví, o vypořádání společného jmění manželů nebo kupní smlouvou. V případě problémů exekutor doporučuje obrátit se na advokáta. Paní Marta tedy podá návrh na vyškrtnutí věcí ze soupisu a vlastnictví prokáže. Exekutor do 15 dnů oddoručenírozhodne, zda návrh přijme nebo odmítne. Pokud věci ze soupisu nevyškrtne, zbude Martě už jen podat vylučovací žalobu k soudu. Jak to bylo?Do loňského listopadu přitom platilo, že exekutor zabavil movité věci v místě trvalého bydliště dlužníka bez ohledu na vlastnictví. Ke svým věcem se pak například rodiče mohli dostat jen prostřednictvím soudní žaloby na vyloučení věcí z exekuce. "Dříve tedy bylo nutné zahájit klasický soudní spor, který se často vlekl i dva roky. Během té doby byly věci v exekučním skladu a ztratily na hodnotě," upřesňuje Tomáš Vrána.
Nic nedlužili, jen pronajali byt, přesto jim exekutoři zabavili věciManželé Doležalovi pronajali v Brně byt ženě, která dlužila peníze. Vykonavatel exekuce však přišel zabavovat majetek jim. Všechny věci v bytě tak mají nálepku "exekučně zabaveno".
Doležalovi byt pronajali paní Blance, která nebyla schopná splácet půjčku a nyní dluží 166 tisíc korun. A protože má trvalé bydliště napsané u Doležalů, vyrazili exekutoři zabavovat k nim. "Polepili naši starou lednici, pračku, televizi, počítač a další věci. Nenechali si vysvětlit, že nepatří paní Blance, ale nám. Nebyla s nimi řeč," popisuje úterní zážitek Petr Doležal. O finančních problémech paní Blanky manželé věděli, ve složité situaci jí ovšem chtěli pomoci. Žena se po rozvodu stará sama o dvě děti. Dlužila nájemné, tak se rozhodla vzít si půjčku. "Kvůli snižování stavů jsem pak přišla o práci. A úroky pořád nabíhaly dál," vypráví paní Blanka.Všenakonec skončilo až exekucí. "Je mi líto, že jsem Doležalovým způsobila takové potíže," posteskla si žena. Petr Doležalposlalna vykonavatele exekuce Marka Ondrušku stížnost. "Utvrzuji se v názoru, že exekutoři jsou mafie, která si může dělat, co chce," napsal hned v úvodu Doležal. Exekutor: Postupovalo se podle zákonaPodle Ondruškova nadřízeného, exekutora Marcela Kubise, ale k žádné svévoli nedošlo. "Exekutor máprávosepsat seznam věcí dlužníka vmístě, kde je má uložené. Přitom musí poučit přítomné, že pokud zabavované věci patří jim, mohou podat návrh na vyškrtnutí ze zápisu. Tak se také stalo," uvedl Kubis. Doležalovi však mohli exekutorům ukázat jen platnou nájemní smlouvu s paní Blankou. Faktury ke starým přístrojům, které exekutoři odhadli na celkem deset a půl tisíce korun, však neměli. "Je to nefér. Jsou to už dlouho používané věci. Já nemám doklady ani na ty moje," postěžovala si paní Blanka. Doležalovi mohou vlastnictví doložit do třiceti dnů. Pokud exekutor neuzná, že jim věci patří, mají ještě možnost podat vylučovací žalobu. "I když uspěji, podle právníka mi soudní poplatek tři tisíce korun nikdo nevrátí. Má to smysl kvůli věcem za deset a půl tisíce?" zlobil se Doležal. Před policií utekliNa exekutory dokonce zavolal policii. Když ale přijeli na místo, muži už byli pryč. "Byli jsme už hotovi, neměli jsme důvod tam zůstávat. Na policisty se někdy čeká i dvě hodiny," vysvětlil Ondruška, proč nečekal a odjel. Přístup exekutorů hájí mluvčí Exekutorské komory Monika Zajícová. "Praxe je taková, že každý dlužník tvrdí, že věci nepatří jemu. Jen aby je exekutoři nezabavili," řekla Zajícová. Naopak, kdyby Ondruška věci nezabavil, tak by podle mluvčí poškodil věřitele. Zabavené věci polepené exekučními nálepkami zatím exekutoři neodvezli. Dlužící žena se s Ondruškou dohodla, že do čtrnácti dnů se pokusí alespoň částpenězsplatit. Kde je sežene, zatím netuší.
Zde je web, kde je mnohem více článků ohledně exekutorské špíně: http://exekucejenferove.blogspot.com/
|
|
Aktualizováno Pátek, 23 Září 2011 10:16 |