Politická špína - Případ „Roman a spol.“ mohla policie rozkrýt dávno, informací nevyužila  Email
Napsal uživatel Petr Kulík   
Středa, 28 Září 2011 00:00

Na plzeňské expozituře protikorupční policie vzniká zvláštní vyšetřovací tým. Jeho úkolem je zkoumat utajenou vlastnickou strukturu v pozadí plzeňské Škody. MF DNES to potvrdil šéf protikorupční policie Tomáš Martinec. Policie přitom mohla získat dokumenty, které poukazují na podivné zákulisí firmy, už dlouho předtím.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Reaguje tak na texty o dobře vystavěném řetězci společností a trustů v pozadí plzeňské Škody.

Policie mohla zasáhnout o dost dříve

Současný rychlý postup policie je však v kontrastu s tím, že část informací, ze kterých MF DNES čerpá, už policie mohla dávno mít: švýcarská prokuratura už několikletčeským úřadům nabízí informace o podivném nákupu Škody Holding. A v Česku se dosud nedělo nic.

Případ Škoda: co skrývá pavučina vztahů a penězČtěte ve středu 21. 9.

Už na začátku loňského roku dostalo vrchní státní zastupitelství dokument, ve kterém Švýcaři upozorňují na podivnou miliardu, za kterou investoři skrytí za skupinou Appian před osmi lety koupili plzeňskou Škodu.

Na začátku tohoto roku přišly další fascikly švýcarského spisu. "Získané dokumenty se překládají. Až budou kompletní, podrobíme je analýze," řekla 7. ledna mluvčí žalobců Irena Válová. Dne 11. srpna mělo vrchní státní zastupitelství tiskovou konferenci a státní zástupkyně Marcela Kratochvílová pravila: "Stále překládáme."

Bývalý šéf ČEZ Roman mohl být na Appian napojen

Jak vyplývá z dokumentů, které prostudovala MF DNES, beneficienty (tedy lidmi s nárokem na podíl ze zisku) společností v řetězci bylimanažeřiŠkody včetně jednoho z nejvlivnějších mužů veřejného a ekonomického života, dlouholetého šéfa ČEZ Martina Romana.

On i jeho kolegové však svou roli popírají a dokumenty zpochybňují.

Pokud by se ukázalo, že nemluví pravdu, bylo by to velmi problematické. Minimálně Martin Roman by se ocitl ve střetu zájmů: jednafirma, jíž šéfoval (ČEZ), zadávala mnohamiliardové zakázky druhé firmě (Škoda), jejíž hodnota se i díky těmto zakázkám výrazně zvyšovala.

Kam dál?

Zdroj:http://zpravy.idnes.cz/pripad-roman-a-spol-mohla-policie-rozkryt-davno-informaci-nevyuzila-1ip-/domaci.aspx?c=A110920_215818_domaci_hro

Zdroj: http://zpravy.idnes.cz/pripad-roman-a-spol-mohla-policie-rozkryt-davno-informaci-nevyuzila-1ip-/domaci.aspx?c=A110920_215818_domaci_hro

Aktualizováno Pátek, 23 Září 2011 12:14