„Policie brání cikány proti slušným občanům!!!“ – volají slušní občané při demonstraci  Email
Napsal uživatel Petr Kulík   
Úterý, 11 Říjen 2011 00:30

„Policie brání cikány proti slušným občanům!!!“ – volají slušní občané při demonstraci

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Demonstrace, kterou česká média nikdy neodvysílala-

 

 

Otevřený dopis senátora Jaroslava Sykáčka a poslance Jaroslava Foldyny

 

Vážený pane ministře,

obracíme se na Vás s naléhavou žádostí o bezodkladné řešení bezpečnostní situace ve Šluknovském výběžku.

V osmnácti městech a obcích zde žije 60 tisíc obyvatel. Začátkem tohoto roku jsme však zaznamenali vysoký nárůst kriminality, v některých městech až o dvě stě procent. Příčinou je masivní a organizovaný exodus Romů a osob sociálně slabých, kteří jsou na Šluknovsko sestěhováváni z velkých měst Ústeckého kraje, ale též z Prahy, Brna a dalších.

Málokdo z těchto lidí zde hledá práci. Stěhují se sem často právě proto, že zde práce není a v dohledné době ani nebude, a jim tedy nezbývá nic jiného, než žít ze sociálních dávek a živit se krádežemi a loupežemi, jejichž počet v tomto roce extrémně vzrostl.

Zajistit klid a pořádek v našich městech se současnými možnostmi Policie ČR a s možnostmi obcí je velkým problémem. Obavy v nás vzbuzuje i informace, že má dojít k dalšímu plošnému snižování počtu policistů, což by se citelně dotklo i Šluknovského výběžku.

V květnu tohoto roku jsme se my, starostové měst a obcí Šluknovského výběžku, dopisem obrátili na premiéra Petra Nečase se žádostí o pomoc. Pozvali jsme ho k nám, aby se sám přesvědčil o vážnosti celé situace a o naléhavosti jejího šetření.

Premiérova reakce pro nás byla velkým zklamáním.

Veškerou odpovědnost přesunul na Vás a ministra sociálních věcí Jaromíra Drábka.

Ale ani Vaše odpověď v nás žádné naděje na řešení problému nevzbudila.

Poradil jste nám, abychom uzavřeli koordinační dohody o spolupráci mezi městy a Policií ČR a abychom úzce spolupracovali s Agenturou pro sociální začleňování.

Pane ministře, rád bych Vás upozornil, že těmito radami se na Šluknovsku řídíme již několik let, ale bohužel, na současnou vyhrocenou situaci tato opatření nestačí.

Dnes již na Šluknovsku nežijeme v době míru, v němž bychom si mohli dovolit přemýšlet o tom, jak začlenit sociálně slabé a nepřizpůsobivé do většinové společnosti.

Dnes se Šluknovsko potýká s vlnou násilí.

Nepřizpůsobiví občané, začali útočit naše spoluobčany. Dnes a denně jsme svědky větších či menších střetů. A nejde jen o verbální útoky, ale i o násilné napadání. Například před časem skupina Romů zmlátila do bezvědomí dva studenty ve Šluknově, před několika dny strhli Romové ve Varnsdorfu starší manželský pár jedoucí na kolech a ukradli jim je za bílého dne. Romové doslova „sestřelili" nataženým drátem přes silnici mladého motorkáře ve Varnsdorfu. A vrcholem všeho byl rasově motivovaný útok osmnáctičlenné skupiny ozbrojených Romů, který se odehrál tuto neděli 21. srpna, proti čtyřem mladým mužům bílé pleti, za nimiž vnikli skrz zabarikádované domovní dveře do domu a zmasakrovali je tak, že jeden z nich nyní leží v nemocnici s těžkými zraněními.

Vážený pane ministře,

násilí, které na Šluknovsku eskaluje, je výsledkem dlouhodobého přehlížení problematiky romské komunity a komunity nepřizpůsobivých obyvatel ze strany státu. Stát přesunul odpovědnost za její řešení na obce, aniž by jim k tomu dal potřebné pravomoci a instrumenty.

Dnes, vinou státu, nemůže slušný a pracující občan Šluknovska beze strachu po setmění vyjít z domu. Bohužel, incident z 21. srpna ukazuje, že bezpečný není ani za jeho zdmi.

Na danou situaci pak doplácí i ta část Romů, kteří chtějí žít společně s majoritní částí obyvatelstva v klidu a míru.

Vaše policie, zdevastovaná neustálým snižováním policistů, se postupně stává neakceschopnou složkou státu, a to i přes značné úsilí těch, kteří ve službě nadále zůstali.

Finanční prostředky měst a současná legislativa státu, nám, starostům, nedávají žádnou možnost, jak zajistit v ulicích našich měst a obcí bezpečnost.

Proto Vás znovu naléhavě žádáme, a to nejen jako poslanec a jako senátor, ale též jako starosta města Rumburku a hlavně jako občan tohoto státu, který chce ve své zemi žít bezpečně: Přijeďte sem do Šluknovského výběžku a seznamte se s touto problematikou na vlastní oči.

Vyslechněte nás, starosty i obyčejné lidi a pojďte, spolu s námi, hledat účinná řešení problému, který není jen problémem Šluknovského výběžku, ale je problémem celé české společnosti.

 

Varnsdorf: Děti raději nenosí peníze ani

 

Obyvatele ve Varnsdorfu a dalších městech Šluknovska stále trápí pouliční kriminalita. Ať už jde o drobné krádeže, přepadání nebo zastrašování.

2.září 201109:19

Uvedl to Český rozhlas.

Napjatá atmosféra panuje na Šluknovsku už druhý týden. Vyvolalo ji několik konfliktů. Především pak útok asi dvaceti Romů, kteří 21. srpna v Rumburku napadli skupinu mladíků vracejících se z diskotéky. V dalších dnech napětí v regionu vyvrcholilo demonstracemi nejen v Rumburku, ale i v sousedním Varnsdorfu.

Policisté přijíždějí až večer
Nad klidem a pořádkem ve Šluknovském výběžku už více než týden dohlíží padesátka policistů ze speciální pořádkové jednotky. Názory místních obyvatel na přítomnost policejních hlídek se různí - někteří jsou rádi, jiní ale policii kritizují.

Policejní hlídky totiž dorazí vždy až navečer. K nejrůznějším přepadením a oloupením přitom dochází za bílého dne.

Romské děti kradou beztrestně dál
Začal nový školní rok, takže v ulicích Varnsdorfu se bude pohybovat více dětí. Někteří rodiče mají strach – případy okradení dětí nejsou ve Varnsdorfu ničím ojedinělým. Ve městě totiž řádí dětský gang, který minulý týden například okradl i invalidu. A tak jejich děti s sebou raději nenosí peníze, ani mobilní telefony.

Policie je sice dopadla, vzhledem k jejich věku je ale stíhat nemůže. To nezletilí romští zloději dobře vědí a tak kradou dál.

Zlepší situaci opatření zdejší radnice?
Vedení města na sobotní diskuzi s občany slibovalo, že přikročí k některým opatřením. Mimo jiné mezi ně má patřit i přijetí nové obecní vyhlášky. Ta bude důsledněji postihovat narušování klidu a pořádku, zakazovat požívání alkoholu na veřejných prostranstvích.

Město se také zaměří na kontroly dodržování provozních a ubytovacích řádů zdejších ubytoven. Další kroky směřují k vyšší efektivitě práce městské policie. Četnější budou i kontroly heren a restaurací a jedním z opatření má být i zavedení výplat sociálních dávek věcnou formou – tedy místo peněz stravenky.

 

Další článek zde:

 

http://domaci.eurozpravy.cz/spolecnost/33027-romove-nam-otravi-i-psy-desi-se-obyvatele-rumburku/

 

Kuberův plán na Romy: Vojáci a soudci do ulic. A trestat

 

16.9.2011 5:32 - Čeští politici stále více volají po radikálním, silovém řešení dlouhodobě neúnosné a stále gradující situace severních Čechách. Kromě zoufalých starostů obcí ve Šluknovském výběžku a prezidenta Klause se k tématu policejních manévrů a nasazení Vojenské policie (VP) na výpomoc Policii České republiky (PČR), o kterém ParlamentníListy.cz informovaly jako první, vyjádřil i senátor ODS Jaroslav Kubera. Ten- narozdíl od levice- s nasazením VP souhlasí. A přináší i další doporučení pro represivní složky.

„Nevidím v tom nic špatného. Je to možné a správné. Civilní policii může klidně dobře vypomoci," řekl Parlamentním listům Kubera. Podle něj nasazení vojenské policie po boku PČR je technicky zcela v pořádku.

„Jedná se o speciální složku armády s policejními úkoly, určením i výcvikem," zdůraznil Kubera. Problémy v severních Čechách mohou podle něj nastat ale z hlediska politického, protože se jedná o dlouhodobou krizi a to nasazení policistů nebo armády zcela vyřešit nemůže. „Pochopitelně počítám s tím, že vojenská policie by operovala jen pod vedením složek ministerstva vnitra, tedy civilní policie, ve společných hlídkách, jako tomu bylo například při střežení zatopených oblastí republiky před rabováním v době povodní. Nejsme v Brazílii, kde vojenská policie tvrdě operuje sama proti narkomafii ve slumech," dodal Kubera.

Napsali jsme k tématu Romové

Italský a britský příklad

Ten také prosazuje jako další krok k uklidnění situace po vzoru italské policie a karabiniérů (mimochodem, také součástí armády- pozn. red.) v Římě, kdy stát do problémových čtvrtí nasadil kromě posil pořádkových jednotek těžkooděnců také mobilní týmy policistů s mobilními buňkami jako jejich služebnami přímo do kritických míst. Ruku v ruce s těmito opatřeními šli tehdy vstříc zlodějům a lupičům, vesměs z řad přistěhovalců z Afriky, také složky soudní moci. Okamžitě po zadržení tedy následovalo i odsouzení, což mělo podle Kubery nepřehlédnutelný positivní a morální vliv na zločinecké struktury i na uklidnění situace.

Je zajímavé, že podobný způsob rychlého průchodu spravedlnosti používají např. i Britové v boji proti fotbalovým chuligánům. I v Británii totiž soudci soudí zadržené rowdies sice improvizovaně, ale za to o to účinněji ihned přímo v prostorách stadionů. Stejný systém byl použitý i při nedávných krvavých střetech v Londýně a řadě dalších měst na ostrovech.

Čtěte také:

Spor levice a pravice na zádech starousedlíků

S Kuberou však, co se týče nasazení VP na Šluknovsku, nesouhlasí významný pražský zastupitel, poslanec, místopředseda Výboru pro obranu a bezpečnost a dlouholetý stínový ministr obrany Petr Hulinský (ČSSD). 

„Nedomnívám se, že by Vojenská policie měla být nasazena pro řešení tohoto problému. Jedná se o specifickou složku, která nemá a podle mě ani nesmí nahrazovat funkci policie," řekl ParlamentnímListům.cz Hulinský. Podle něj by už její pouhé nasazení po boku policie bylo špatným signálem pro zahraničí. „Nasazení jakékoliv vojenské složky mimo základní úkoly armády je totiž vždy spojeno s mimořádnou událostí a selháním standardních mechanismů," dodal Hulinský.

„Z rozdílných pohledů na tento živý problém Je naprosto zřejmé, že v pozadí rozdílných názorů o nasazení a využití VP je do značné míry politický rozpor mezi pravicí a levicí, který nemá s přísně odborným a apolitickým pohledem na kauzu Šluknov nic společného. Proti nasazení armády jako posily policie při hrozbě teroristických útoků na Rádio Svobodná Evropa nebo na ruzyňské letiště či dokonce během povodní v roce 1997, 2002 a i později k zabránění drancování přece levice ani pan Hulinský nijak neprotestovali," uvedl pro ParlamentníListy.cz politolog Karel Tichý. 

Podle něj je naopak současná eskalace sociálních bouří na severu Čech jasnou ukázkou mimořádného stavu panujícího v regionu a totálního selhání práva a standardních mechanismů státu, protože stát zdejším obyvatelům nedokáže garantovat jejich zákonná, ústavou daná práva.

K tématu:

Vybuchne krize i jinde?

V čem se naopak pravice a levice částečně shodnou, je stoupající nebezpečí výbuchu podobné vlny násilí jako na severu Čech i v jiných regionech státu, i když se liší v úhlech pohledu na jejich důvody.  V tomto případě se tedy jedná o shodu napříč politickým spektrem. „Obávám se, že Nečasova vláda dělá svoji asociální politikou bohužel z celé České republiky jedno velké Šluknovsko," tvrdí Hulinský (ČSSD). Také politolog Tichý upozornil, že nebezpečí sociálních nepokojů nyní už nehrozí jen Děčínsku.

"Takových kritických míst, jako je Šluknov a Varnsdorf, kde hrozí okamžité nepokoje a podobné bouře a násilí, je v České republice mnohem víc.  Zhruba kolem dvanácti, v Podkrušnohoří, na severní Moravě nebo na Kladensku," varuje Tichý a připomíná dlouhodobou bezmocnost státu vůči trestné činnosti asociálních skupin, vesměs Romů, i následné násilné odvety např. ve středočeských Zlonicích nebo na sídlišti Janov. Nedobrá situace panuje také v některých částech Ústí nad Labem.

 

Zdroj: http://www.parlamentnilisty.cz/zpravy/208384.aspx

 

Slota prosazuje vytvoření samostatného romského státu

Podle předsedy opoziční Slovenské národní strany (SNS) Jána Sloty by měli mít Romové vlastní stát. „Zde by se toto etnikum mohlo uplatnit, protože pouze oni si vzájemně nejlépe rozumějí. Nikde na světě, kde kočují, nezapadli do komunit státotvorných národů,“ uvedl Slota v článku zveřejněném na internetové stránce SNS.

 

Zvětšit obrázek

Ján Slota

FOTO: fotobanka Profimedia

 

pátek 16. září 2011, 15:05 
(Aktualizováno: pátek 16. září 2011, 15:18 )

Slota vyzývá k celoevropské diskusi a mezinárodní spolupráci na téma vytvoření samostatného státního útvaru pro Romy. „Do té doby si budeme muset pomoci sami. Na řešení problematiky nepřizpůsobivých občanů bychom měli spolupracovat všichni - politické strany, zákonodárci, vláda, samospráva, mimovládní organizace a církve,“ píše předseda SNS.

Podle Sloty cikánská otázka trápí i další evropské země, ale doposud nikdo nenašel spolehlivé a především efektivní řešení. „Tato komunita nemá s naší slovanskou podstatou a životní filosofií nic společného a ani staletí soužití neposunuly tyto dvě komunity blíž k sobě. Naopak, stále více se vzdalujeme,“ konstatoval předseda SNS.

Dokdy je budeme živit, táže se Slota

Slota tvrdí, že v čase, kdy si obyčejní lidé musí utahovat opasky, vláda jim zvyšuje daně, je otázka řešení problému nepřizpůsobivých občanů výsostně aktuální. „Tato katastrofální vláda na jedné straně nakládá odpovědným občanům, kteří pracují, a snižuje jim životní úroveň. Na druhé straně ignoruje řešení problému, který vysává sociální systém a zatěžuje ekonomiku státu. Do kdy budeme živit ty, co se po celý den jen potulují?“ položil otázku Slota.

Podle SNS by se sociální dávky měly vyplácet pouze těm, kteří odpracují minimálně 30 hodin měsíčně na veřejně prospěšných pracích. „Navrhujeme zpřísnění legislativy v otázce nároku na rodinné přídavky v souvislosti se zanedbáváním školní docházky a výchovných problémů,“ uvedl Slota.

Slota

Aktualizováno Úterý, 11 Říjen 2011 03:23