Šokující fakta o Facebooku a našich osobních údajích  Email
Napsal uživatel Petr Kulík   
Středa, 11 Duben 2012 23:00

 

 

Exkluzivní rozhovor s 24letým studentem práv, Rakušanem Maxem Schremsem, který se pustil do souboje s největší sociální sítí světa.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

© ČESKÁ POZICE, Richard Cortés, iPad2

Rakušané prostě tikají jinak. Zatímco celá Evropa bojuje proti dohodě proti padělatelství ACTA, 24letý student práv z Vídně Max Schrems se pustil do vlastní kyberprostorové války. A k duelu vyzval samotný Facebook. Nelíbí se mu totiž, jak největší sociální síť na světě nakládá s našimi osobními údaji.

Zahájil tedy na internetu kampaň Evropa versus Facebook, a protože evropská centrála sídlí v Irsku, podal u tamního úřadu pro ochranu osobních údajů na giganta 22 stížností týkajících se například geolokačních služeb, shromažďování, a naopak nemazání specifických údajů a podobně.

 

 

Schremsova důslednost vystrašila vedení digitálního kolosu natolik, že za ním do Vídně poslala šéfa Facebooku pro Evropu Richarda Allana osobně i s doprovodem. Jak schůzka v pondělí 6. února dopadla? Co se student o zákulisí Facebooku dozvěděl? Koupil by si ještě akcie Facebooku? Schrems to ČESKÉ POZICI prozradil v exkluzivním rozhovoru.

Koupit si akcie Facebooku? Určitě ne, říká Schrems. Také bych neinvestoval do automobilky, která vyrábí skvělé motory, ale není schopná správně zkonstruovat brzdy, dodává.

ČESKÁ POZICE: Jak vůbec napadne studenta z Vídně vlézt do ringu s takovým gigantem, jako je Facebook?

SCHREMS: Studoval jsem jeden semestr ve Spojených státech amerických, v Silicon Valley. Přišel nás tam navštívit zástupce Facebooku, aby americkým studentům vysvětlil evropské zákony o ochraně osobních údajů. Ve Vídni jsem se na tento obor specializoval, takže jsem rychle pochopil, že ten člověk vypráví naprosté hlouposti. V podstatě šlo o jeho interpretaci evropské ochrany osobních údajů. Facebook si zákony tak dlouho upravuje, až odpovídají jeho produktu, namísto toho, aby svůj produkt upravoval tak dlouho, až by odpovídal platným zákonům.

ČESKÁ POZICE: Jak jste s tímto poznáním naložil po návratu zpět do Vídně?

SCHREMS: Nejprve jsem o tom napsal seminární práci. Následně mě kamarádi během návštěvy jedné kavárny přesvědčili, ať seminárku pošlu irskému úřadu pro ochranu osobních údajů. Během dvou večerů jsem svou práci proměnil ve 22 stížností na to, jak Facebook s našimi soukromými daty zachází. Na to Irové zahájili řízení a koncem minulého roku jsem od nich obdržel 250stránkovou zprávu. Na první pohled bylo jasné, že zpráva favorizovala americkou společnost. Nepodařilo se mi v ní najít vůbec nic konkrétního. Z právního hlediska to bylo jedno velké „blablabla“, samé možná, kdyby, teoreticky a podobně. Nakonec mi bylo doporučeno, abych se s Facebookem domluvil. Já se ale s nikým domlouvat nechtěl. Zákony mluví jasně a respektovat je musíme všichni.

ČESKÁ POZICE: Jak si vysvětlujete, že to irský úřad nevidí podobně?

SCHREMS: V Irsku sídlí Facebook, Apple, Microsoft, Dell a další. Nemůžete se jim divit, že nabyli dojmu, že jakákoli diskuse o ochraně osobních údajů škodí byznysu. Mají strach, že by nějaké konkrétní rozhodnutí mohlo všechny ty věhlasné IT společnosti vypudit. Dokud jsme se s lidmi z Facebooku nesetkali osobně, neznali jsme argumenty Facebooku na věc, což je skandální.Facebook si zákony tak dlouho upravuje, až odpovídají jeho produktu, namísto toho, aby svůj produkt upravoval tak dlouho, až by odpovídal platným zákonům

ČESKÁ POZICE: Rozhodli jste se tedy, že stížnosti proberete s představiteli Facebooku osobně…

SCHREMS: Ano. Původně chtěli, abych dorazil s armádou právníků do Dublinu. Rozhodl jsem však, že bude mnohem efektivnější, když se poprvé sejdeme v menším obsazení. Navíc jsem neměl čas ani náladu jezdit do Irska. Nakonec na setkání ve Vídni přistoupili, i když to pro ně kvůli plánovanému vstupu na burzu muselo být hodně složité.

ČESKÁ POZICE: Jak jednání probíhalo?

SCHREMS: Strávili jsem spolu asi šest hodin a detailně probrali každou mou stížnost. Má původní obava se potvrdila. O evropském právu neměli ani tušení. Jejich základním problémem je, že evropský přístup k ochraně osobních údajů interpretují zcela jinak než zbytek Evropy. Zákony zemí Evropské unie standardně například tvrdí, že od každého uživatele je nutné mít specifický souhlas, aby s jeho osobními údaji bylo možné zacházet. Facebook tvrdí, že dokud uživatelé aktivně neřeknou ne, je to totéž jako svolení. Tato domněnka je hodně vzdálená evropské realitě. Kdyby to u nás tak fungovalo, musel by každý evropský spotřebitel denně desettisíckrát jasně vyslovit svůj nesouhlas.

ČESKÁ POZICE: Takže jste je poučil?

SCHREMS: Myslím si, že ta schůzka musela být hodně zajímavá i z jejich hlediska. Detailně jsme například probrali všeobecné podmínky užívání Facebooku. Mají tam věci, které by červeně podtrhl každý student práv v prvním semestru, protože v Evropě jednoduše nejsou realizovatelné. Vysvětlil jsem jim, že těmito blbostmi škodí sami sobě. Nastal-li by někdy soudní spor, proměnil by se okamžitě v naprostou frašku a Facebook by musel prohrát. Velmi je to zajímalo.

ČESKÁ POZICE: Jaký jste z toho setkání měl pocit?

SCHREMS: Dle mého názoru ke své práci přistupují neprofesionálně. Je zřejmé, že jde o studentský projekt, který rostl rychlostí světla. Vybudovali sice obrovskou platformu, její základ je ale prohnilý skrz naskrz – z právnického i technického hlediska. Když jsme se například bavili o mazání informací, svěřili se mi, že s tím mají obrovské problémy, že rutina často nefunguje a věci, které měly být dávno smazány, stále ještě straší v jejich systémech. Není to obrovský trapas pro společnost, která o sobě tvrdí, že má hodnotu přesahující sto miliard dolarů? Chvílemi jsem se sám sebe musel ptát, jestli si ze mne náhodou nedělají srandu a zda to, co vyprávějí, opravdu myslí vážně.

ČESKÁ POZICE: Lze tedy konstatovat, že poznat zákulisí Facebooku bylo velké zklamání?

SCHREMS: Jasně. Na konkrétní otázky neměli jednoznačné odpovědi. Lidé, se kterými jsem se setkal, neměli tušení, jak Facebook funguje technicky ani právně. Rychle rostli, měli velké oči, hned expandovali do celého světa, v zákulisí ale mají gigantickou skládku, kterou teď budou muset odklidit. Zatímco jiné americké společnosti svůj model nejprve důkladně otestují v amerických podmínkách a následně aplikují na Evropu a zbytek světa, oni se rozhodli pro model „One Size Fits All“. Ten ale u nás prostě nefunguje.Vybudovali sice obrovskou platformu, její základ je ale prohnilý skrz naskrz – z právnického i technického hlediska

Během setkání mi několikrát řekli, že Facebook je jako obrovský ropný tanker, který se pomalu otáčí tím správným směrem. Vysvětlil jsem jim, že si pro tyto manévry vybrali špatné teritoriální vody. V Evropské unii máte správný směr buď od začátku, anebo vás odstřelí. Oni si ale začali stěžovat, že „evropské právo“ je hloupé a vlastně znemožňuje fungování sociálním sítím. Přitom jsme jim s kolegy ke každé stížnosti poskytli i řešení aplikovatelná v evropském prostředí. Jejich stanovisko se však nezměnilo: buď sociální sítě, anebo ochrana osobních údajů.

ČESKÁ POZICE: K jakým závěrům jste nakonec dospěli?

SCHREMS: Vysvětlil jsem jim, co mohou udělat, abych své stížnosti stáhl, anebo aby se jejich seznam alespoň zkrátil. Jediné, co slíbili, bylo, že mi poskytnou detailní náhled do informací, které o svých uživatelích shromažďují. To je v Evropské unii běžné právo. Samozřejmě, že nikdy nezjistím, zda odtajnili opravdu vše. Trochu světla do té tmy ale přinesu.

ČESKÁ POZICE: Zmínil jste připravovaný vstup Facebooku na burzu. Koupil byste si po setkání s představiteli této společnosti ještě jejich akcie?

SCHREMS: Ne. Ani jednu. Také bych neinvestoval do automobilky, která vyrábí skvělé motory, ale není schopná správně zkonstruovat brzdy. Navíc tam vidím ještě jeden problém, který v příštích letech budoucnost Facebooku zásadně ohrozí. Facebook je monopol. Bude trvat několik málo let, než sociální sítě budou mít stejný statut jako e-mail, a pak někdo jeho monopolní postavení napadne. Nemyslím si, že Evropa bude téhle hře ještě dlouho nečinně přihlížet. Dříve či později začne Evropská komise postavení Facebooku na trhu řešit a roztříští ho. Budoucnost sociálních médií vidím v otevřeném rozhraní, kdy si vyberete svého poskytovatele, budete ale stále moci komunikovat s lidmi, kteří zvolili poskytovatele jiného.Facebook je monopol. Bude trvat několik málo let, než sociální sítě budou mít stejný statut jako e-mail, a pak někdo jeho monopolní postavení napadne.

ČESKÁ POZICE: Máte vůbec profil na Facebooku?

SCHREMS: Jasně, sociální média miluji a velmi rád je používám. Řada kritiků už mi vzkazovala, že se mám odhlásit, když se mi to nelíbí. Odepření je samozřejmě jednoduší, ale zdaleka ne tak efektivní. Kdyby v Rakousku existoval jen jeden mobilní operátor a nebyli bychom s ním spokojení, také bychom nepřešli všichni zpět na pevnou linku. Dokopali bychom ho k tomu, aby naše práva začal respektovat, to je přece logické.

ČESKÁ POZICE: Jaké další akce v této souvislosti plánujete?

SCHREMS: Nic speciálního. Pokud Facebook své sliby nedodrží, zahájíme v Irsku soudní řízení. Nemáme v plánu žádné demonstrace ani nic podobného. Pro ně je už dost ponižující skutečnost, že se musejí svlékat před pár rakouskými studenty. Z dlouhodobého hlediska by samozřejmě bylo zajímavé vybudovat evropskou organizaci pro prosazování ochrany osobních dat.

ČESKÁ POZICE: Politiku kterých dalších gigantů byste pak zpochybnil?

SCHREMS: Všude je to stejné. Všichni ti američtí giganti mají z evropského hlediska špínu za nehty. Facebook má smůlu, že sídlí v Irsku.

ČESKÁ POZICE: Je správné, aby naše osobní údaje hájil 24letý student z Vídně?

SCHREMS: To rozhodně není. Dokonce si myslím, že je to naprosto směšné. Měly by se o to postarat evropské instituce. Neměli bychom se o své soukromí ve virtuálním světě bát, stejně jako nemusíme pokaždé, když jdeme do supermarketu, kontrolovat, zda jsou jeho základy stabilní, aby nám náhodou nespadl na hlavu.

 

 

Zdroj : http://www.ceskapozice.cz/zahranici/evropa/sokujici-fakta-o-facebooku-nasich-osobnich-udajich?page=0,1

 

 

Facebook má patent na sledování uživatelů

 

 

 

Facebook si pořídil patent číslo 20110221240 , který se jmenuje „Přenášení informací pomocí sociálních sítí o aktivitách uživatelů na jiných doménách“. Jinými slovy Facebook má patent na sledování uživatelů napříč webem. Stejný Facebook, který ještě nedávno tvrdil, že „nesleduje uživatele napříč webem“ a že „na rozdíl od jiných velkých internetových společností, nemá zájem o sledování lidí“. Žádost byla podána v únoru a schválena 22. října. Patent popisuje sledování aktivit pomocí Like tlačítka a dalších objektů vložených do jiných webů.

(Zdroj: Pooh.cz )

 

Na tieto spehovacie ficurky facebooku pouzivam tieto 2 filtre do adblocku:

@@|http://sta¬tic.ak.fbcdn.net/*$do¬main=facebook¬.com

||facebook.*$do¬main=~facebook¬.com|~127.0.0¬.1

 

do Opery:

*facebook.com*

*facebook.net*

*fbcdn.net*

*fbcdn.com*

 

 

Čítajte viac:http://dolezite.sk/Facebook_ma_patent_na_sledovani_uzivatelu_244.html#ixzz1mOLNSewC

 

 

 

 

Aktualizováno Pondělí, 02 Duben 2012 20:36